Konfiguracja list M3U

Listy m3u (lub m3u8) to nic innego jak tzw. biblioteki. W środku znajdziemy odnośniki do strumieni audio/wideo, kodowane w formacie UTF-8. Możemy otwierać je w różnych programach np. Windows Media Player, VLC czy Kodi.

1. Edycja
2. Zastosowanie i przykłady
3. Dodawanie list IPTV do Kodi

1. Edycja

Najprostszą opcją do edycji tych plików jest zwykły windowsowski Notatnik. Każdy plik m3u zaczynamy w pierwszej linii od kodu #EXTM3U. Następnie zajmujemy się tworzeniem odnośników. W zależności od naszych upodobań i programu jaki używamy możemy do nich dodawać różne funkcje. W następnym wierszy wpisujemy #EXTINF: jest to kod informujący o treści linku. Następnie po przecinku ustalamy nazwę źródła np. #EXTINF:, NASA TV.
Jest parę opcji, które możemy wykorzystać w naszym odnośniku:

tvg-id – tą funkcją nadajemy nazwę kanału jeśli oglądamy np. telewizję internetową i mamy dodatkowo do odtwarzacza zainstalowany EPG (elektroniczny przewodnik po programach).

tvg-logo – komenda ta pozawala nam dodać logo np. stacji telewizyjnej czy miniaturkę do filmu, która będzie wyświetlana w danym programie.

audio-track – ta funkcja ustala nam ścieżkę dźwiękową strumienia. Niektóre stacje telewizyjne pozwalają na ich zmianę. W tym przypadku do wiersza musimy wpisać komendę a następnie skrót odpowiadający danemu językowi np. eng, deu, pl itp. (angielski, niemiecki, polski).

aspect-ratio – w zależności od odbiornika na którym otwieramy listę możemy również ustawić proporcje obrazu. Wpisujemy komendę i dany atrybut: 16:9, 3:2, 4:3.

Jedną z funkcji może być też informacja o długości ścieżki audio/wideo. W tym przypadku po komendzie #EXTINF: wprowadzamy długość danego filmu czy muzyki w sekundach np. #EXTINF:322. Jeśli chodzi o linki ze strumieniem na żywo typu radio internetowe czy telewizja pozostawiamy puste pole ew. możemy wpisać 0, ponieważ nie możemy określić długość danego strumienia.

2. Zastosowanie

Bardzo łatwe dodawanie całych folderów z muzyką czy wideo może nam ułatwić tworzenie bibliotek. W tym przypadku tworzymy nowy dokument tekstowy nazywając go np. „muzyka.m3u”

Do pliku wpisujemy lokalizacje naszego folderu z muzyką:

Okienko zapisujemy i już mamy utworzoną playlistę. Teraz wystarczy tylko plik odtworzyć w danym programie i cieszyć się muzyką. Dodanie całego folderu na pewno nam nie wystarcza dlatego możemy liste bardziej sprecyzować np.:

Dodawanie albumów, pojedynczych piosenek,filmów a nawet radia internetowego:

#EXTM3U
D:\Music\HipHopAlbum\
D:\Music\Sample Band - Song.mp3
D:\Filmy\Film.avi
http://www.shoutcast.com:8000/radio.pls

Listy można zastosować również w bardziej zaawansowany sposób dodając strumienie wideo. Jedną z opcji jest np. darmowa telewizja czy filmy z YouTube. Możemy nawet dodać logo określające dane źródło. W tym celu do naszego pliku dodajemy:

Opis:
#EXTM3U
#EXTINF: tvg-id="NAZWA NASZEGO PROGRAMY" tvg-logo="ADRES LOGA",NAZWA NASZEGO PROGRAMU
BEZPOŚREDNI LINK DO ŹRÓDŁA

Kompletny Kod:
#EXTM3U
#EXTINF: tvg-id="Nasa TV" tvg-logo="http://nasa.com/logo.png",Nasa TV
http://nasatv-lh.akamaihd.net/i/NASA_101@319270/master.m3u8
#EXTINF: tvg-id="MovieClips Trailers" tvg-logo="http://logo.com/logo.png",MovieClips Trailers
https://www.youtube .com/watch?v=BTOuIvxd578
#EXTINF: tvg-id="RMF FM" tvg-logo="http://www.rmfon.pl/img/z/RMF-FM-logo.jpg",RMF FM
http://www.rmfon.pl/n/rmffm.pls