Kodi – Poradnik od A do Z

Czym jest kodi?
Kodi (wcześniej znane jako XBMC) to oprogramowanie multimedialne do odtwarzania i zarządzania biblioteką filmów, muzyki czy też zdjęć. Program jest w pełni darmowy i działa na wielu systemach operacyjnych – Android, Linux, Windows, Mac OS X, iOS. Kodi pozwala nam na odtwarzanie plików z pamięci wew. urządzenia, kart pamięci, dysków zewnętrznych, a także strumieniować bezpośrednio z internetu. Oprogramowanie można obsługiwać klawiaturą, myszką, pilotem bezprzewodowym czy też smartfonem.

1. Instalacja
2. Menu główne i zmiana skórki
3. Zmiana języka
4. Tworzenie własnych bibliotek multimediów
5. Dodawanie napisów
6. Jak instalować dodatki?
7. Dodawanie list IPTV do Kodi
8. Jak serwisować Kodi?
9. Tworzenie kopii bezpieczeństwa

1. Instalacja

Plik instalacyjny na wybraną platformę pobieramy ze strony projektu  www.KODI.tv i instalujemy na urządzeniu. Jeśli wybierzemy system Windows program utworzy nam dodatkowy katalog pod nazwą KODI w C:\Users\twój_login\AppData\Roaming. Folder ten przechowuje wszystkie dodatki, repozytoria czy też nakładki, które będziemy mieli okazję później instalować.

 

2. Menu główne i zmiana skórki

Ostatnią stabilną wersją Kodi jest 17.3 „Krypton”. Standardowo posiada ona skórkę Estuary. Jeśli wybrany motyw wam nie odpowiada możemy w szybki sposób zmienić go na inny. W internecie jest niezliczona ilość różnych motywów, które możemy do woli pobierać. Ja na przykładzie oryginalnej skórki Confluence z poprzednich wersji Kodi pokaże wam jak się poruszać po menu.

Zmiana skórki:

1. Klikamy w ikone „system”

2. „Interface settings”

3. „Skin”

4. Klikamy „Confluence” i zatwierdzamy nasz wybór.

Menu jest bardzo intuicyjne a każdy dział opisany w prosty i przejrzysty sposób. Kodi po pierwszym włączeniu jest praktycznie gotowe do działania, wszystkie ustawienia domyślne są dostosowane do tego abyśmy mogli od razu z niego korzystać.

 

3. Zmiana języka

1. W menu głównym wchodzimy w zakładkę „SYSTEM” a następnie „Interface”

2. Następnie „Regional” i po prawej stronie zmieniamy z „English” na „Polish”