IPTV

 


Internet Protocol Television – W skrócie jest to przesyłanie strumienia telewizji cyfrowej przez internet. Operator może sam wysyłać sygnał z własnych serwerów lub udostępnić prawa na transmisje innym usługodawcom.

1. Jak działa IPTV?
2. Jak możemy odbierać IPTV?
3. Zalety i wady.
4. Polscy dostawcy IPTV.
5. Prywatni dostawcy.

1. Jak działa IPTV?

Strumień przesyłany z satelity do odbiornika operatora jest dekodowany i udostępniany przez internet do urządzeń w naszych domach.

2. Jak możemy odbierać IPTV?

Telewizje internetową możemy obecnie odbierać na wielu urządzeniach: telewizory, laptopy,smartfony czy specjalnie skonfigurowane TV Boxy. Wymagany jest oczywiście dostęp do internetu. Obecnie dostawcy pozwalają nam odbierać obraz w rozdzielczości nawet 4K. Stabilne i szybkie łącze pozwoli nam na bezproblemowe oglądanie telewizji w najlepszej jakości i surfowanie po internecie w tym samym czasie.

3. Zalety i wady.

Główną zaletą IPTV jest przede wszystkim swoboda. Sygnał możemy odbierać na wielu urządzeniach bezprzewodowo w domu, pracy czy na wycieczce. Nie będzie nam potrzebna instalacja anten i całego okablowania. Niektóre domostwa zabraniają ich montażu, więc dla tych osób jest to świetne rozwiązanie. Kolejnym plusem jest dostępność kanałów i VOD. W ofercie różnych dostawców możemy znaleźć wiele filmów czy seriali ale przede wszystkim znakomitą jakość Polskich i zagranicznych kanałów. Nie ogranicza nas teraz antena ustawiona na jedną satelitę. Mamy oczywiście dostęp do różnych technologi jak Time shifting (funkcja pauzowania i cofania audycji telewizyjnych) czy EPG (elektroniczny przewodnik po programach). Jedyną z wad może być ograniczenie co do szybkości naszego łącza. IPTV w jakości Full HD potrzebuje co najmniej 15 Mb/s przepustowości. Jeżeli chcemy bez problemowo oglądać telewizję i w tym samym czasie przeglądać internet potrzeba przynajmniej 20 MB/s. Jeżeli spojrzymy na oferty Polskich dostawców internetu nie jest to jakiś duży wymóg. UPC obecnie oferuje Fiber 60 MB/s za 50zł miesięcznie.

4. Polscy dostawcy IPTV.

W naszym kraju obecnie jest kilkunastu dostawców IPTV. Poniżej lista tylko niektórych:

JamBox„W pełnej ofercie znajdziesz 287 kanałów, w tym aż 129 w jakości HD”
Evio (Telewizja Światłowodowa)„Prawie 200 kanałów telewizyjnych, z czego aż ponad 100 w jakości HD”
Avios„Ponad 210 kanałów, 77 programów w jakości HD!”
Netia (Telewizja Osobista)„Wybieraj spośród 17 pakietów, w których znajdziesz 192 kanałów – w tym 90 HD”

5. Prywatni dostawcy.

Innym sposobem na pozyskanie telewizji IP jest również zakup subskrypcji od „osób prywatnych”. Osoba udostępnia plik z listą kanałów, który można zmieniać według własnych potrzeb. Takie firmy bardzo często oferują ogromną listę kanałów z całego świata plus setki materiałów VOD w najlepszej jakości. Udostępnianie treści przez te firmy jest z krajów bardziej przychylnych jeśli chodzi o prawne aspekty dekodowania sygnału satelitarnego. Jeśli chodzi o odbiór tego sygnału sprawa wygląda tak samo jak oglądanie filmów czy seriali w internecie. Dużą zaletą jest również niższa cena jak również możliwość testowania czy odnawianie subskrypcji nawet miesięcznie.

Poniżej znajduje się lista najbardziej godnych uwagi:

Zagraniczne serwisy:
NecroIPTV – Ponad 4500 kanałów z całego świata w tym około 90 z Polski + tysiące VOD
Ace-hosting – Łącznie ponad 2000 kanałów, 7000 VOD do tego około 120 Polskich stacji
RapidIPTV – Bogata oferta ponad 4500 kanałów w tym aż 170 Polskich + VOD
OrbitIPTV – Kolejny dostawca z dużą bazą kanałów Polskich i zagranicznych

Polskie serwisy:
Polsky.tv
Goldvod.tv
listam3u

Czy ta technologia może wyprzeć standardowy odbiór telewizji? Na pewno można przewidzieć, że jakość i cena usług powinny się zmieniać przy rosnącym zapotrzebowaniu. Możemy być spokojni bo zdrowa konkurencja przeważnie wychodzi klientom na dobre.